Co to jest manometr różnicowy?

Manometry są znanymi urządzeniami bardzo często stosowanymi do pomiaru ciśnienia względnego, bezwzględnego czy też różnicowego.

Obecnie na rynku mamy bogaty wybór tego typu urządzeń stosowanych do pomiaru różnych rodzajów ciśnienia.
Szeroki wybór tego typu systemów pomiarowych opartych w głównej mierze na rurce Bourdona, membranie oraz elemencie puszkowym zapewnia możliwość zastosowania w wielu przypadkach optymalnego rozwiązania. Odpowiednio dobrany manometr różnicowy może być zastosowany do zakresów ciśnienia począwszy od 0 – 0,5 mbar, aż do 6.000 bar z dokładnością wskazania aż do 0,1 procenta.
Warto wiedzieć o tym, że w zależności od warunków procesowych oraz wymagań stawianych tym przyrządom na rynku dostępne są elementy ciśnieniowe wykonane ze stopów miedzi, stali nierdzewnej czy też przy użyciu innych materiałów specjalnych.

manometr różnicowy

Manometr różnicowy – kiedy jest przydatny?

Urządzenie to mierzy różnicę pomiędzy dwoma ciśnieniami. Jest ono przydatne do prawidłowego monitorowania:

– zanieczyszczenia filtra
– pomiaru poziomu w różnych, zamkniętych zbiornikach
– do pomiaru nadciśnienia w czystych pomieszczeniach
– pomiaru przepływu mediów gazowych, a także płynnych oraz do sterowania instalacjami pompowni.

W manometrach różnicowych stosowane są różne elementy ciśnieniowe oraz formy rurki takie jak: membrana, obudowa oraz rurka Bourdona .

Działanie manometru różnicowego

Komory mediów tego urządzenia są oddzielone od siebie elementem ciśnieniowym. Jeżeli mierzone dwa ciśnienia są takie same, to wówczas element ciśnieniowy nie porusza się oraz nie wskazuje wartości ciśnienia. Natomiast w sytuacji gdy mierzone wartości różnią się od siebie, to wówczas jedno z ciśnień jest wyższe lub niższe i wówczas manometr wskazuje ciśnienie różnicowe.
Przeniesienie przesunięcia elementu ciśnieniowego oraz wskazanie ciśnienia uzyskuje się zawsze w wyniku odpowiednich ruchów mechanicznych.

Rodzaje manometrów różnicowych

Obecnie w sprzedaży można znaleźć manometry różnicowe, w postaci modelów standardowych oraz posiadających zwiększoną odpornością na korozję. Ich zastosowanie jest często wymagane w zastosowaniach w inżynierii chemicznej oraz procesowej.
Oprócz standardowych modeli manometrów różnicowych, wiele firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją tych urządzeń oferuje manometry do mierzenia ciśnienia różnicowego posiadające wbudowany wskaźnik ciśnienia roboczego.
W czasie monitorowania filtra czy pompy bardzo często ważne znaczenie ma ciśnienie robocze włącznie z ciśnieniem różnicowym. W takim manometrze różnicowym , jest często wbudowane wskazanie ciśnienia roboczego.
Ciśnienie robocze oraz różnicowe w tych urządzeniach można odczytywać równocześnie na wyświetlaczach, które są umieszczone w tym urządzeniu. W tym przypadku nie są więc konieczne dodatkowe punkty pomiaru oraz uszczelnienia.