Deszczówka

tus prawny deszczówki nie dopuszcza już pobierania opłat za zbiorową dystrybucje wody i odprowadzanie ścieków związanych z opadami atmosferycznymi.

Deszczówka ze względu na swój skład chemiczny jest dużo lepszym źródłem nawadniania ogrodów niż woda dystrybuowana bezpośrednio z sieci wodociągowej. Nie zawiera ona bowiem chloru.

 

Zastosowania deszczówki

 

Dobre wykorzystanie, zupełnie darmowej, deszczówki może pozwolić na duże oszczędności w zużyciu wody. Wodę zebraną na skutek opadów atmosferycznych można szeroko zastosować w gospodarstwie domowym. Jest ona tak naprawdę darmowym sposobem na podlewanie przydomowych ogródków. Można ją również wykorzystać do prania, mycia samochodów czy spłukiwania toalety. Do tego celu montuje się specjalne instalacje, które z wykorzystaniem pompy wody dostarczają zmagazynowaną deszczówkę np. do spłuczki w toalecie czy do pralki. To rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne – jest ono również rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ pozwala zaoszczędzić wodę pitną.

 

Magazynowanie wody opadowej

 

Jedną z najprostszych możliwości magazynowania deszczówki je umieszczenie w domowej instalacji rynien specjalnego korytka z wężykiem umożliwiającym spływ wody do zbiornika. Zbiorniki na deszczówkę powinny być nieprzezroczyste, aby do wody nie mogły dostać się promienie słoneczne. Mogą one być umieszczane zarówno na powierzchni gruntu jak i zakopane w ziemi na głębokość nie większą niż 50 cm.