Fenomen „The Sims”

Jest to jedna z najpopularniejszych gier ostatnich czasów. Trafia do odbiorców w różnym przedziale wiekowym, zarówno do dzieci, jak i także do starszych użytkowników. Cieszy się takim zainteresowaniem, że wytwórcy ciągle decydują się na produkcję nowych dodatków, wiedząc, że nie będą stratni. Na czym polega fenomen tej gry? Mam na ten temat parę domysłów…

Grafika

Niewątpliwie grafika w grze odgrywa bardzo ważną rolę. Przejrzystość, odpowiednie kolory i kształty zapewniają estetykę przekazu, co spotyka się z większym zainteresowaniem użytkownika. Oczywiście, Ci co pamiętają pierwsze odsłony gry „The Sims” mogą śmiało stwierdzić, że tamtejszej grafice daleko do doskonałości. Prostokątne kształty, ostre rysy i mało szczegółów. To prawda, jednakże wtedy grafika była na mniejszym stopniu zaawansowania niż teraz. Mało tego, wówczas „The Sims” robiły furorę ze względu na przekazywany obraz. Należy mieć jednak na uwadze, iż technologia idzie do przodu oraz w przeciągu niewielu lat grafika szybko przeskoczyła na bardzo wysoki poziom. Jeśli chodzi o obecną wersję gry, względem grafiki nie mam jej nic do zarzucenia. Ilość detali, dopracowanie kształtów sprawia, że wszystko wydaje się bardziej rzeczywiste. Znając wytwórców, pewnie w przyszłości będziemy mogli cieszyć się jeszcze lepszym wydaniem.

Psychologia gry

Najprostszy opis gry, to stwierdzenie, że to gra w „życie”. Tworzy się własnych Simów, którzy posiadają jakieś pragnienia i ambicje (w dalszych częściach nawet cechy charakteru) i steruje się nimi w ich życiu, pomagając w dokonywaniu wyborów, zakładaniu rodziny, czy osiąganiu sukcesu w karierze. Zamysł jest prosty, możemy robić to na co mamy ochotę. Chcesz zostać lekarzem albo strażakiem? Proszę bardzo. Tutaj Twój Sim może stać się kim chce i robić wszystko to, co tylko przyjdzie Ci do głowy. I może tu poniekąd jest ukryty sekret gry. Marzenia, czy też zmiany, których nie możemy wprowadzić w własnych życiu, możemy osiągnąć w grze i to bez żadnych konsekwencji.

Różnorodność dodatków

Kolejny atut gry. Oprócz wersji głównej, mamy dostęp do całej gammy dodatków, które możemy wprowadzić, jeśli tylko mamy ochotę (i pieniądze). Przy niektórych grach ilość dodatków jest przytłaczająca i niepotrzebna, gdyż nie wnosi nic ciekawego do gry. W przypadku „The Sims” tak nie jest. Wytwórcy przedstawiają multum przeróżnych dodatków w tym między innymi „Zwierzaki”, „Podróże”, czy też „Nocne życie”. W pierwszym przypadku nasz Sims może posiadać i opiekować się jakimś zwierzakiem, w drugim podróżować po specjalnych zakątkach świata (np.Egipcie), a w kolejnym stać się wampirem i korzystać z uroków nocnego życia. Także dodatki są różnorodne i każde z nich wnoszą coś nowego do gry, co sprawia, że staje się jeszcze ciekawsza. Oczywiście, jeśli dodatki nie przypadną nam do gustu (bądź nas na nie nie stać) zawsze możemy jedynie grać w normalną wersję gry.