Jaką panewkę wybrać – jaki wariant smarowania?

Ciężko będzie sobie wyobrazić dzisiaj jakiekolwiek sprzęty techniczne, w tym maszyny, które nie byłyby wyposażone w chociaż jedno łożysko. To oczywiście ten element sprawia, że odrębna część urządzenia realizuje ruch obrotowy, napędzając pozostałe części do działania. Z tego względu wytwórcy łożysk dokładają wszelkich starań, żeby były one wytrzymałe, i dodatkowo odporne na aktywność znacznej ilości czynników, w tym na rdzewienie czy nadmierne tarcie.

panewki

Łożyska ślizgowe – główne rodzaje

Wśród łożysk, jakie spotykamy na rynku, znaleźć możemy w szczególności łożyska ślizgowe. Ich swoistą własnością jest brak ruchomych części pośredniczących. One same rozdzielają się na suche, powietrzne oraz olejowe. Pierwsze z nich posiadają szerokie użycie w mechanizmach, w jakich połączenia charakteryzują się niskim obciążeniem. Powietrzne użytkowane będą przede wszystkim w sprzętach precyzyjnych, a olejowe w miejscu, gdzie będziemy mieć do czynienia z ogromnie intensywną eksploatacją.

Z jakich materiałów skonstruowane będą łożyska ślizgowe? Z modułu obrotowego, jaki umiejscowiony jest w panewce. Wały a także panewki powinny całkowicie ze sobą kooperować, tak aby poruszać mechanizm i uczynić jego pracę niezawodną oraz w pełni bezpieczną. Cechą charakterystyczną panewki jest kontur który przywodzi na myśl pierścień. Nadzwyczaj często także w miejscu, gdzie styka się ona panewki z podzespołem obrotowym, posiada dodatkowe rowki, które sprzyjają miarowemu rozprowadzaniu środka smarującego, który chroni przed tarciem. A z czego się ją wykonuje? Na polskim rynku jest multum surowców, z jakich produkuje się panewki. Z tego względu możemy spotkać panewki stworzone z tworzywa sztucznego, brązu czy z szarego żeliwa. Zestawia się je zawsze indywidualnie do pozostałych podzespołów sprzętu, dzięki czemu łożyska ślizgowe mogą pracować perfekcyjnie.

panewki

Bez łożysk świat byłby nudny. To one napędzają urządzenia i te niewielkie, i te zupełnie duże, jakie czynią nasze życie o wiele bardziej komfortowym.