O projekcie MDM słów kilka

MDM czyli mieszkania dla młodych to rządowy program dofinansowania zakupu mieszkań. Podstawowym warunkiem jaki wypada spełnić, aby otrzymać subwencje jest wiek jaki nie może byc wyższy niż trzydzieści pięć lat. W wypadku małżeństw pod uwagę brany jest tylko wiek młodszej osoby. Wypada też wziąć pod uwagę, że fakt posiadania mieszkania trójmiasto na własność w przeszłości wyklucza całkowicie możliwość pozyskania pieniędzy z projektu MDM. Na szczęście nie dotyczy to osób, które były współwłaścicielami lokali mieszkalnych.


Nabywane mieszkanie nie może przekraczać siedemdziesięciu pięciu metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej. Jeśli zaś chodzi o dom mieszkalny, to jego powierzchnia użytkowa nie może być większa niż 100 metrów kwadratowych. Obszar na którym na jaką otrzymuje się dofinansowanie wynosi pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Limity te mogą być podwyższone o 10 metrów kwadratowych, jeśli posiada się na wychowaniu troje albo więcej dzieci. Dodatkowym wymogiem pozyskania dodacji jest nabycie lokalu poniżej ustalonej ceny za metr. Na witrynie ministerstwa infrastruktury i rozwoju wolno sprawdzić jak dużo wynoszą one w praktycznych lokalizacjach.


Na najmniejsze dofinansowanie wynoszące dziesięć procent zdołają liczyć ludzie bezdzietni. Posiadanie jednego dziecka podnosi dopłate do piętnastu procent, dwójki do dwudziestu punktów procentowych, natomisat trójki dzieci aż do trzydziestu procent. Jeśli mieszkanie nabywa się na kredyt to musimy wypełnić dodatkowe warunki. Po pierwsze musi on zostać wzięty w bankach mających umowę z BGH, czyli bankiem gospodarstwa krajowego. Kredyt, jaki zaciągany zaciągany jest na sprawunek lokalu musi wynosić co najmniej pięćdziesiąt procent jego wartości i pochodzi z rynku pierwotnego. Dla wielu ludzi może być to spora przeszkoda, bo tego typu posiadłości są droższe od tychanalogicznych z rynku wtórnego. Dodatkowo okres przez jaki wierzytelnośc będzie spłacana powinien trwać ponad 15 lat. Mieszkanie, jakie zostało kupione przy pomocy MDM nie może być sprzedany, ani wynajmowany przez pięć lat. W przypadku złamania tego warunku trzeba bezwzględnie oddać całość otrzymanego kapitału.