Sprawność samochodu – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego samochodu łączy się z koniecznością stałego kontrolowania jego stanu technicznego. W samej rzeczy na kierowców jest nałożony ustawowy wymóg dorocznego odwiedzania stacji kontroli pojazdów, w celu sprawdzenia jego sprawności, aczkolwiek pozytywnie ukończone zbadanie nie powinno zwalniać z niezbędności obowiązującego sprawdzania stosownego funkcjonowania auta i jego podzespołów.Obserwując swój samochód kierowcy skupiają się z reguły na silniku – stanie oleju, stanie paska rozrządu, szczelności głowicy, etc. – lub na zawieszeniu – kondycji wahaczy i przegubów, biegłości amortyzatorów, bądź również finalnie na stanie oraz stanie zużytkowania opon.

Bez wątpliwości poprawnie dobrane oraz nie zniszczone opony są fundamentem bezpiecznego członkostwa w ruchu drogowym. Wielokrotnie natomiast nie pamięta się o niewiele mniej istotnym elemencie kół wozu, jakim są felgi. To naturalnie na nich utwierdzone są opony i to tak naprawdę one są odpowiedzialne za porządne stanie przez auto „na czterech kołach”.Felgi są odpowiedzialne też poniekąd za szczelność koła oraz jego równomierny bieg, wpływają na wygodę i równowagę podróży. Jak w takim razie zadbać o felgi, ażeby służyły w należyty sposób oraz umożliwiały bezpieczeństwo poruszania się autem?

Pierwszym z atrybutów, na które przynależy zwrócić uwagę jest ich kondycja. O ile felga jest pordzewiała, z licznymi wżerami z pewności nadaje się do zamiany. Podobnie powinniśmy uczynić, jeżeli zauważymy punkty wygięte, starte, bądź wyraźnie dziurawe. W stosunku od rodzaju oraz produktu z którego jest skonstruowana felga ich nowy komplet będzie kosztował od paruset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie zawsze jednakże musimy podmieniać cały zestaw – nieraz starczy zakup jednej nowiutkiej sztuki czy ewentualnie kompletu na jedną oś.Bez względu natomiast na to ile felg trzeba zastąpić i ile będzie kosztował nas nabytek nie ma co oszczędzać na tym elemencie wozu. W grę wkracza wszak bezpieczeństwo nasze oraz współpasażerów. Warto w takim przypadku co parę tygodni bliżej przyglądnąć się felgom, a co najmniej raz na pół roku odwiedzić zakład wulkanizacyjny, żeby sprawdzić czy felgi są odpowiednio wyważone. Zdoła to zarówno usprawnić wygodę jazdy, jak i powstrzymać groźnemu zdarzeniu na drodze.